Co zrobić bezpośrednio po wypadku?
Udział w wypadku to przede wszystkim duży stres dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy się starać go opanować i zacząć trzeźwo myśleć oceniając jednocześnie sytuacje. Warto pamiętać, że osoba uczestnicząca w wypadku jest zobowiązana do podjęcia wszystkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia, starania się o złagodzenie skutków wypadku oraz zapewnienia pomocy lekarskiej wszystkim poszkodowanym. Powinno się koniecznie postawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne.
Czy mam wzywać policję?
Aktualnie obowiązek zawiadomienia policji o zaistniałym wypadku istnieje tylko w dwóch przypadkach:
- jeśli są zabici lub ranni, czyli wtedy kiedy zachodzi konieczność wezwania karetki.
- kiedy istnieje podejrzenie, że zostało popełnione przestępstwo, czyli np. osoba z którą się zderzyliśmy wydaje się pijana, odmawia okazania dokumentów lub ucieka z miejsca wypadku.
Koniecznie spisujemy oświadczenie!
W przypadku gdy nikt nie ucierpiał a uszkodzenia nie są duże i jednocześnie nie mamy ochoty na kilkugodzinne oczekiwanie na przyjazd policji możemy samodzielnie spisać oświadczenie. Warto jednak pamiętać, że notatka od policji uniemożliwi sprawcy wycofanie się z zeznań, a sama policja nigdy nie może odmówić nam przyjazdu na miejsce zdarzenia.
W oświadczeniu należy przede wszystkim podać godzinę i datę wypadku, dokładne dane uczestników zdarzenia, czyli nazwisko, adres, numer rejestracyjny, numer polisy ubezpieczeniowej. Dodatkowo w oświadczeniu powinny znaleźć się informacje o dokładnym przebiegu zdarzenia, najlepiej łącznie ze szkicem, opisem uszkodzeń wszystkich pojazdów oraz wyraźnym określeniem, który z kierowców ponosi winę za kolizję.
Uzyskanie odszkodowania
Ostatnim etapem przed naprawą samochodu jest zgłoszenie szkody w zakładzie ubezpieczeń w celu uzyskania odszkodowania. Wypłata odszkodowania powinna nastąpić w terminie 30 dni od daty zgłoszenia zdarzenia
Przykładowe oświadczenie sprawcy kolizji: